Snippets


Academic Year 2016 - 2017

  • District Level Badminton Tournament 2017
Reva M Nilangekar of Class IV D secured Second Position in the Girls Singles(Under 11) Badminton Tournament held during February-March 2017.

  • Skateathlon Competetion 2017
Niharika Pardhi secured First Position in the Pro-Inline(Under 10) Skateathlon Competetion conducted by The Skateathlon & Waveboard Sports Association of Pune District on 12th February 2017.

  • Team Events
Inter-Class Team Games for all the classes were conducted on the 9th and 10th of February 2017. 
Class I and II students participated in Langadi and Dodge ball.
Class III and IV students enthusiastically participated in Langadi and Kho-Kho.


  • First Aid Training Programme
A First Aid Self Wound Care Training programme was conducted for the students by Medicare on 25th January 2017.

  • Maharashtra Mandal Badminton Championship 2017

Reva M Nilangekar of Class IV D became the Runner Up in the Girls Singles(Under 11) Badminton Championship conducted by Maharashtra Mandal in the month of January 2017.

  1. The following students of B.N.N. Dastur Primary School won prizes in the 38th Maharashtra State Karate Championship held on 15th and 16th October 2016 at Dharavi Sports Complex, Sion , Mumbai, Maharashtra.

Sr.No.

Class

Name

Weight

CATEGORY & POSITION

Kata

Kumite

1

3A

Shreya Domale    ( Under 9 )

-28 kg

First

Second

2

3A

Annanya Kamble ( Under 9 )

-28 kg

Second

-

3

3B

Tanvi Lodhi         ( Under 9 )

-28 kg

Third

Third

4

3B

Rishita Parekh      ( Under 9 )

+31 kg

-

Second

 

 





  • Best out of waste - 21st September 2016
Children of Class I to IV surprised everyone on the campus with their innovative ideas to make the best use of 
discarded materials.

  • Card making Competition - 2nd September 2016     
                 Card making competition using vegetable printing, thread design and paper quelling techniques was                                                conducted on the 2nd of September 2016.


CARD MAKING

CLASS

WINNERS

CLASS

WINNERS

I A

Raghav Tripathi

II A

Masira Ansari

I B

Sarvadnya Bokade

II B

Suhani Oswal

I C

Ishanya Harpale

Aditya Athawale

II C

Amatullah Pardawala

I D

Saloni Unecha

II D

Janhavi Mehta

I E

Om Pirdani

II E

Vedant Pawale

 

 

 

 

CLASS

WINNERS

CLASS

WINNERS

III A

Faaiza Memon

IV A

Harsh Bhandari

III B

Azal K

IV B

Raina Makhija

III C

Suhani Jain

IV C

Mahi Nagori

III D

Rishika Agarwal

IV D

Eshwari Nazare

III E

Namo Jain

IV E

Nikhar Kaur






 
















  • Fire Safety and Fire Fighting Workshop
     Keeping in mind the safety and security of the kids, a refresher workshop on Fire Fighting with Demonstration was conducted on the campus for the teaching and ancillary staff on the 3rd of August 2016. The workshop was conducted by Mr. Sameer B. Shaikh, Section Officer, Fire Brigade Station,Pune.

  • Navneet Drawing Competition
A Drawing Competition was conducted by Navneet Publications on the 3rd of August 2016 for the students of Std. I and II. The results are awaited.


 

NAVNEET DRAWING COMPETITION

CLASS

1ST POSITION

CLASS

1ST POSITION

I A

Shalvi Shah

II A

Tanya Karanjawala

I B

Anshuman Kshirsagar

II B

Mohd. S Zaki Shaikh

I C

Prathamesh Tupe

II C

Darshit Jain

I D

Om Dasi

II D

Arpita Kothari

I E

Radha Chidrawar

II E

Vedant Harsure



















  • Clay Magic 
 

CLAY MAGIC 2016

CLASS

WINNERS

CLASS

WINNERS

I A

Aymaan Bhamani

II A

Daksh Jain

I B

Mariam Sayyed

II B

Shireen Shaikh

I C

Aaditya Athawale

II C

Navika Kataria

I D

Riya Sinalkar

II D

Ayush Pardeshi

I E

Manya Arya

II E

Yug Gundecha

 

 

 

 

CLASS

WINNERS

CLASS

WINNERS

III A

Ahad

IV A

Vashisth Kohli

III B

Tanay Jadhav

IV B

Tanush Sujith

III C

Shruti Sable

IV C

Sia Shah

III D

Rishika Agarwal

IV D

Siddhi Bhavar

III E

Tanishqa Wagh

IV E

Aayan Shaikh


































  • Annual Medical Check Up
     The Annual Medical Checkup for Std. I to IV students was conducted by Ruby Hall Doctors from the 11th to the 14th of June 2016.

  • Weikfield Drawing Competition
A  drawing  Competition  was  conducted  by Weikfield for the students in the month of June 2016. Sample packets were also distributed to the kids.


WEIKFIELD COLLAGE MAKING

CLASS

1ST POSITION

2ND POSITION

I A

Shaurya Kahdhekar

Raghav Tripathi

I B

Aamna Patel

Fardeen Ghyara

I C

Aarefa Patanwala

Anvi Bhagat

I D

Niyati Peswani

Mohd. Ali Wasim

I E

Neev Oswal

Jia Oswal

 

 

 

II A

Daksh Jain

Gargi Kadam

II B

Shireen Parvez

Swaraj Kulkarni

II C

Hitesha Tanna

Amatullah Pardawala

II D

Manas Gaikwad

Hiya Jain

II E

Furqaan Sayed

Vedant Harsure

 

 

 

III A

Miqdad

Faaiza

III B

Aditya Bambure

Rohit Chugera

III C

Niharika Pordi

Zuhan Patel

III D

Dhruvi Mehta

Anish Hinduja

III E

Devashari Pillay

Namo Jain

 

 

 

IV A

Ankush Kakamari

-

IV B

Pratham Kavediya

Ava Dhanda

IV C

Umar Khan

Arush Patil

IV D

Mohammad Khan

Aarya Ohol

IV E

Reet Shewale

Parth Patil







Copyright © 2010 Dastur Schools and Junior College | All Rights Reserved. Application Design By Sparken
Home
| Site map